Skip to contentPierwszy projekt Pracowni ZMIANY: Odbetonowani

Największy ruch miejski w Polsce - Miasto Jest Nasze - powołał do życia think-tank. Fundacja Pracownia Zmiany ma za zadanie wspierać mądre, zielone zmiany w polskich miastach i wspierać tych, którzy do nich dążą. Światło dzienne ujrzał pierwszy projekt Pracowni Zmiany: “Odbetonowani”, w którym zobaczymy pomysły na zmiany na ważnych placach w pięciu polskich miastach.  


W projekcie “Odbetonowani” poruszamy trudny temat betonozy w polskich miastach. Celem akcji Odbetonowani jest spojrzenie na zabetonowaną przestrzeń miejską, zupełnie nieprzygotowaną na wyzwania związane z kryzysem klimatycznym, i pokazanie odmienionej wizji: zielonej, estetycznej i funkcjonalnej.


W ramach akcji „Odbetonowani” wspólnie z dziennikarzami Gazety.pl wybraliśmy 5 placów w polskich miastach, które na co dzień straszą betonem i pustką. Zależało nam, aby nie koncentrować się po raz kolejny na rynkach (choć jeden także analizowaliśmy), ale także na codziennych, oczywistych przestrzeniach. Uważamy, że jeśli plac nie pełni funkcji reprezentacyjnych, to nie znaczy że ma być zaniedbaną asfaltową patelnią, na którą miejskie władze nie mają pomysłu, bądź zwyczajnie o nich zapomniały. 


Mieszkańców wybranych miast  zapytaliśmy o to, jakich zmian oczekują. Ich odpowiedzi zostały przez nas przeanalizowane, a następnie przełożone na język komputerowej wizualizacji uwzględniającej także otoczenie i funkcje placu, dzięki czemu przez pięć dni na łamach portalu będzie można poznać pomysły na poprawę otoczenia w wybranych przez nas miastach: Skierniewicach, Wrocławiu, Białej Podlaskiej, Gdańsku i Warszawie. Nasze koncepcje powstawały we współpracy z aktywistkami i przedstawicielam ruchów miejskich z tych miast. Założenie, które nam przyświeca jest proste: to że plac nie jest, z różnych względów, wyeksponowany nie oznacza, że musi być brzydki. 


Poniżej prezentujemy plac miejski w Skierniewicach i naszą wizualizację proponowanych zmian. Kolejne będą pojawiać się sukcesywnie wraz z nowymi publikacjami. 

Więcej informacji pojawi się dzisiaj i w najbliższych dniach na Zielona.Gazeta.pl. Projektowi „Odbetonowani” towarzyszyć będą również działania promocyjne, w tym debata z udziałem zespołu projektowego Pracowni Zmiany - zapraszamy na obejrzenie debaty 19 sierpnia w serwisie Gazeta.pl.